Festyn w Pacowej Chacie

12 czerwca 2016 roku w Pacowej Chacie w Krypnie odbył się festyn rodzinny z udziałem dzieci i dorosłych m.in. z: Krypna, Białegostoku i Moniek. Przyczynkiem do jego zorganizowania był Światowy Dzień Publicznego Dziergania przypadający w dniu 13 czerwca. Impreza nawiązywała do tradycji lokalnych. Głównymi jej założeniami była promocja lokalnych twórców, integracja międzypokoleniowa oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu z dala od komputerów i innych urządzeń elektronicznych.

Na początku imprezy wszystkich zebranych powitali organizatorzy: państwo Barbara i Tomasz Pac – właściciele Wioski Tematycznej Pacowa Chata – Przysiółek Szlachecki w Krypnie Wielkim oraz pani Anna Porębska – prezes Fundacji na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego. Następnie zaprezentowały się ludowe zespoły z Moniek - „Pogodna Jesień” i „Wrzosy”. Podczas festynu, dzięki obecności pani Eli Polińskiej, można było rozpocząć naukę szydełkowania lub robienia na drutach. Tkania na bardku uczyła pani Barbara Pac. Biżuterię wykonaną techniką sutaszu demonstrowała pani Anna Rybicka. Z tkaniem na krosnach zapoznawała pani Jadwiga Cwalińska. Wyplatania koszyków z wikliny uczył pan Zygmunt Skubich. Warsztaty „Laleczki z niteczki” prowadziła pisząca te słowa Barbar Kuprel. O swoich książkach opowiadały białostockie poetki pani dr Zofia Olek-Redlarska oraz pani Katarzyna Janowicz-Timofiejew. Pan Tomasz Pac wszystkich chętnych oprowadzał po swoim historyczno-etnograficznym muzeum.

Poza tym podczas festynu można było obejrzeć fotografie o tematyce historycznej wykonane przez pana Jerzego Piotra Rojeckiego. Można też było postrzelać z łuku pod czujnym okiem pana Krzysztofa Kalinowskiego, kupić: piękne roślinki, śliczne zabawki uszyte przez panią Edytę Osmólską, rzeczy wydziergane przez panią Grażynę S. oraz pyszny domowy chleb upieczony przez panią Magnuszewską. Zgłodniali mogli też posilić się gorącą kiełbaską lub bigosem.
Na festyn przybył również podróżnik pan Tomasz Jakimiuk, który zabrał dzieci i młodzież do lasu na survivalowe zajęcia, podczas których wytyczano kierunki świata, budowano szałas i rozpalano ogień bez użycia zapałek.
Film z zajęć w terenie znajduje się tu -
https://www.youtube.com/watch?v=-MEbEa3kYrM&feature=youtu.be

Barbara Kuprel
członek Zarządu Fundacji
na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Zapraszamy na Światowy Dzień Publicznego Dziergania

Image and video hosting by TinyPic

Otwarcie Regionalnego Centrum Leczenia Bólu w Mońkach

18 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie Regionalnego Centrum Leczenia Bólu w Mońkach –inwestycji  zrealizowanej przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach, sfinansowanej w znakomitej większości ze środków unijnych, przy znacznym udziale środków Powiatu Monieckiego oraz środków własnych ZOZ w Mońkach. Inwestycja kosztowała ponad 16 mln złotych z czego ponad 12 mln zł to środki unijne, ponad 3 mln zł środki z budżetu powiatu, ponad 720 tys.  zł środki własne SP ZOZ w Mońkach.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Jarosław Zieliński Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP, Dariusz Piontkowski Poseł na Sejm RP, Mieczysław Baszko Poseł na Sejm RP, Jan Zabielski Wicewojewoda Podlaski, Jerzy Leszczyński Marszałek Województwa Podlaskiego, Bogdan Dyjuk Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Jacek Piorunek Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Włodzimierz Szypcio Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Andrzej Franciszek Daniszewski Starosta Moniecki, Robert Sidorski Wicestarosta Moniecki, Dariusz Jaworowski Przewodniczący Rady Powiatu w Mońkach, Jarosław Pokoleńczuk Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mońkach oraz wójtowie i burmistrzowie z gmin Powiatu Monieckiego, byli dyrektorzy SP ZOZ w Mońkach oraz byli i obecni pracownicy monieckiego szpitala.

Fundację na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego reprezentowała p. Barbara Kuprel.

Spotkanie z Marcinem Obałkiem

15 kwietnia 2016 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyło się spotkanie, adresowane do dzieci oraz dorosłych, pod nazwą „Maluchem przez Australię”. Jego gościem był podlaski podróżnik Marcin Obałek – ze stowarzyszenia Czysty Świat, organizator Podlaskiego Festiwalu Kultur i Podróży ToTuToTam oraz współzałożyciel Klastra Wspierania Polskiej Gospodarki JEDNOŚĆ, bazującego na popularyzacji korzystania z polskich produktów. Opowiadał on  o szalonej wyprawie Żółtego Cyrku. Była to dziewięcioosobowa grupa podróżników z Czech, Słowacji i Polski (mały fiat, dwa trabanty oraz dwa motocykle), którzy wyruszyli z Perth na południowym zachodzie Australii. Po kilku miesiącach dotarli do Darwin, po drugiej stronie kontynentu. Pokonali ponad 6 tysięcy kilometrów. Załoga czeskiego projektu Transtrabant pojawiła sie na Antypodach z inicjatywy praskiego dziennikarza i podróżnika Dana Pribana.

Doskonałym uzupełnieniem opowieści o niesamowitej wyprawie do Australii były zdjęcia  przedstawiające australijskie krajobrazy.

Więcej relacji z wypraw Marcina Obałka i jego przyjaciół prezentuje portal TRAKTORIADA. Tam też zamieszczone są  informacje na temat akcji "Polak potrafi" – mającej na celu społeczną zbiórkę funduszy oraz nabór uczestników ekspedycji do Ameryki Południowej - Polska Ekspedycja Amazońska, czyli prace archeologiczne nad rzeką Beni Boliwii. (Działania podróżników. można tez wesprzeć przekazując 1 % podatku na rzecz Fundacji Terra Cognita KRS 401501 z dopiskiem "akademia podróżowania").

Spotkanie z podróżnikiem zostało sfinansowane ze środków Fundacji na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań pod nazwą "Z biblioteki nie tak daleko". Dziękuję: Pani Beacie Stoczko oraz Panu Wojciechowi Smółko - z SP 1 w Mońkach za pomoc w jego organizacji.

 Barbara Kuprel

maluch_1.jpeg

maluch_2.jpeg

maluch_3.jpeg

Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Obałkiem

Image and video hosting by TinyPic

Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego 2012r.
www.fundacja.monki.pl