Otwarcie Regionalnego Centrum Leczenia Bólu w Mońkach

18 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie Regionalnego Centrum Leczenia Bólu w Mońkach –inwestycji  zrealizowanej przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach, sfinansowanej w znakomitej większości ze środków unijnych, przy znacznym udziale środków Powiatu Monieckiego oraz środków własnych ZOZ w Mońkach. Inwestycja kosztowała ponad 16 mln złotych z czego ponad 12 mln zł to środki unijne, ponad 3 mln zł środki z budżetu powiatu, ponad 720 tys.  zł środki własne SP ZOZ w Mońkach.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Jarosław Zieliński Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP, Dariusz Piontkowski Poseł na Sejm RP, Mieczysław Baszko Poseł na Sejm RP, Jan Zabielski Wicewojewoda Podlaski, Jerzy Leszczyński Marszałek Województwa Podlaskiego, Bogdan Dyjuk Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Jacek Piorunek Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Włodzimierz Szypcio Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Andrzej Franciszek Daniszewski Starosta Moniecki, Robert Sidorski Wicestarosta Moniecki, Dariusz Jaworowski Przewodniczący Rady Powiatu w Mońkach, Jarosław Pokoleńczuk Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mońkach oraz wójtowie i burmistrzowie z gmin Powiatu Monieckiego, byli dyrektorzy SP ZOZ w Mońkach oraz byli i obecni pracownicy monieckiego szpitala.

Fundację na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego reprezentowała p. Barbara Kuprel.

Spotkanie z Marcinem Obałkiem

15 kwietnia 2016 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyło się spotkanie, adresowane do dzieci oraz dorosłych, pod nazwą „Maluchem przez Australię”. Jego gościem był podlaski podróżnik Marcin Obałek – ze stowarzyszenia Czysty Świat, organizator Podlaskiego Festiwalu Kultur i Podróży ToTuToTam oraz współzałożyciel Klastra Wspierania Polskiej Gospodarki JEDNOŚĆ, bazującego na popularyzacji korzystania z polskich produktów. Opowiadał on  o szalonej wyprawie Żółtego Cyrku. Była to dziewięcioosobowa grupa podróżników z Czech, Słowacji i Polski (mały fiat, dwa trabanty oraz dwa motocykle), którzy wyruszyli z Perth na południowym zachodzie Australii. Po kilku miesiącach dotarli do Darwin, po drugiej stronie kontynentu. Pokonali ponad 6 tysięcy kilometrów. Załoga czeskiego projektu Transtrabant pojawiła sie na Antypodach z inicjatywy praskiego dziennikarza i podróżnika Dana Pribana.

Doskonałym uzupełnieniem opowieści o niesamowitej wyprawie do Australii były zdjęcia  przedstawiające australijskie krajobrazy.

Więcej relacji z wypraw Marcina Obałka i jego przyjaciół prezentuje portal TRAKTORIADA. Tam też zamieszczone są  informacje na temat akcji "Polak potrafi" – mającej na celu społeczną zbiórkę funduszy oraz nabór uczestników ekspedycji do Ameryki Południowej - Polska Ekspedycja Amazońska, czyli prace archeologiczne nad rzeką Beni Boliwii. (Działania podróżników. można tez wesprzeć przekazując 1 % podatku na rzecz Fundacji Terra Cognita KRS 401501 z dopiskiem "akademia podróżowania").

Spotkanie z podróżnikiem zostało sfinansowane ze środków Fundacji na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań pod nazwą "Z biblioteki nie tak daleko". Dziękuję: Pani Beacie Stoczko oraz Panu Wojciechowi Smółko - z SP 1 w Mońkach za pomoc w jego organizacji.

 Barbara Kuprel

maluch_1.jpeg

maluch_2.jpeg

maluch_3.jpeg

Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Obałkiem

Image and video hosting by TinyPic

Opera Lwowska

Image and video hosting by TinyPic

3 kwietnia 2016 r. Fundacja zorganizowała wyjazd do Teatru Dramatycznego w Białymstoku na spektakl "Romeo i Julia". Uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać piękną, pełną miłości, nienawiści, namiętności i rozpaczy historię kochanków z Werony. W roli Romea wystąpił gościnnie na deskach teatru dramatycznego - pochodzący z Moniek aktor - Rafał Supiński.

 

Image and video hosting by TinyPic

Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego 2012r.
www.fundacja.monki.pl